Życie w stolicy morderstw – śladami Pablo Escobara

Data: 22.10.2023
Cel: KOLUMBIA

Pablo Escobar (1 grudnia 1949- 2 grudnia 1993) jest opisywany jako ,,król kokainy”, bo to właśnie dzięki jej przemytowi do USA i innych państw, stał się jednym z najbogatszych ludzi na świecie. Na temat jego życia wciąż powstaje wiele publikacji takich jak książki, podcasty, a nawet filmy i seriale produkowane przez popularne portale streamingowe.                                   Pomimo rozgłosu nie powinniśmy romantyzować jego działalności, która opierała się na zabójstwach na masową skalę.  

Madellin, kiedyś uważane za miasto morderstw. Jak jest tam dzisiaj? Naszą przygodę zaczynamy od problemów z komunikacją  miejską i przejażdżki kolejką linową. Dzięki niej dostajemy się do Parque Arvi, czyli wyjątkowego miejsca, w którym dzika przyroda  i naturalne środowisko są zachowane bardzo blisko dużego miasta. Tak właściwie to płatny las, w którym turysta zapłaci więcej niż tubylcy. Vibe jak z ,,Jurassic park”, idealna miejscówka dla fanów przygód w dziczy. Po drodze raczymy się jeszcze lokalnymi smakołykami takimi jak owoce, przetwory i bułka z kiełbasą. Skoro żołądek nie jest już pusty, możemy ruszać dalej.  

Po ogarnięciu spraw organizacyjnych idziemy… tak zgadłeś. Zjeść. A raczej zdegustować kuchnię lokalną. Oczywiście plany nie mogą się zawsze idealnie układać. Szczególnie, gdy nie można się dogadać z żadnym przewodnikiem w Madellin. Na przeciw problemom wychodzi jednak mój znajomy taksówkarz- Santiago, z którym udajemy się najpierw do Inflexión Memorial Park. To miejsce w którym kiedyś znajdowała się ogromna posiadłość Escobara. Składała się ona z trzech budynków i dwóch podziemnych pięter- musiała pomieścić luksusową kolekcję 34 samochodów i wiele wyjątkowych dzieł sztuki. 13 stycznia 1988 roku kartel z Cali podjechał tam autem, w którym znajdowało się 80 kilogramów dynamitu. Ich celem było wysadzenie posiadłości wraz z jej mieszkańcami, czyli rodzinom Escobarów. W ten dzień nikogo nie było w domu, więc jedyną szkodą była utracona posiadłość oraz rzeczy, które się w niej znajdowały. Od tamtego momentu obszar był zamknięty, aż do 2019 roku, w którym został otwarty park upamiętniający ofiary wojny. W parku zobaczyć można między innymi pomnik ku czci funkcjonariuszy, którzy zginęli w tragiczny sposób- od roku 86 do około 92 Pablo Escobar płacił nawet 30 000 dolarów za głowę każdego policjanta.  

Następnym przystankiem jest La Catedral, więzienie które sam dla siebie wybudował ,,król kokainy”. To niezwykły obiekt przez swój niecodzienny charakter, a przede wszystkim fakt, że stanowił on państwo w państwie. Mieściły się w nim dwa boiska do piłki nożnej, lotnisko dla helikopterów oraz sale, w których dochodziło do zabawy i spotkań z kobietami. Zapraszał on tam również piłkarzy (takich jak np. Diego Maradona) i organizował mecze. Ciekawe jest to, że nawet z więzienia Pablo mógł obserwować samoloty transportujące kokainę. Prowadził on narkotykowy biznes w więzieniu.  

Pierwotnie ciało Pablo Escobara zostało pochowane na Montesacro Cemetery. Tam właśnie spotykamy się z jednym z mężczyzn, który zaczął pracować dla zbrodniarza już w wieku 9. lat! Freddy Alberto Belez był jednym z trójki dzieci, które pracowały dla Escobara. Jego zadaniem już od początku było zabijanie i opieka nad rodzinom swojego wodza. Łącznie z rąk mężczyzny śmierć poniosło 280 osób. Dlaczego nie siedzi w więzieniu? Jego sprawa została poruszona w Międzynarodowym Trybunale Praw Człowieka, gdzie został uznany za ofiarę systemu, który miał miejsce w tamtych czasach w Kolumbii. Warto wspomnieć, że aktualnie ciało Escobara jest przeniesione w nieznane mediom miejsce. 

Podróż kończymy na odwiedzinach w Muzeum poświęconemu życiu i działalności Pablo Escobara, oraz działaniom jego kartelu. Można zobaczyć tam listy, dokumenty i artykuły prasowe oraz prywatne rzeczy takie jak ubrania czy biżuteria. Na miejscu jest też brat Pablo- Roberto- księgowy kartelu, który odpowiedzialny był za 80% przemytu kokainy do USA.  

Nie wszystkie informacje, które dostajemy od mieszkańców Madellin muszą być prawdą. Są trudne do zweryfikowania. Historia jest ciekawa i warto ją znać, lecz pamiętaj by nigdy nie romantyzować życia i działalności zbrodniarza, z którego rozkazów zginęły tysiące osób.  

aktualności

Sprawdź wpisy z tej podróży

Wspieraj naszą podróż na Patronite:
Dziękuję za Twoje wsparcie!
Zlokalizuj mnie satelitarnie:

Życie w stolicy morderstw – śladami Pablo Escobara